Terény

Ačkoli má bezmotorové létání v Hostýnských vrších bohatou tradici, možností kde odstartovat není bohužel mnoho a to především díky převládajícímu zalesnění. I když podmínky nejsou zdaleka ideální, protože převýšení v současnosti používaných startovišť jsou poměrně malá, tak v důsledku zvyšování výkonu padákových kluzáku se jejich potenciál stále zvyšuje.


Chlum

chlum celek

 

Nejvyužívanějším startem a dá se říci domovským kopcem našeho klubu je bezesporu Chlum. Jedná se o celkem nevýrazný  kopec, jehož dva vrcholy odděleny sedlem se nachází mezi  Hlinskem pod Hostýnem a Slavkovem pod Hostýnem. Má velice bohatou a zajímavou historii a to nejen co se týká létání. Dle dochovaných pramenů stál na jednom z vrcholů středověký hrad. Pro létání byl svah objeven již ve třicátých letech minulého století, v tradici úspěšně pokračovali rogalisté od sedmdesátých let minulého století.

Ideální směr větru pro start je jih až jihozápad, kdy se dá starovat do relativně siného větru. Při směru cca 160° se vetšinou létá jen pokud není silný vítr ve výšce, který vytváří poměrně výrazné turbulence a je třeba být velmi opatrný. Startuje se z travnaté louky přímo na jednom z vrcholů. Start je uvnitř ohrady s hospodářskými zvířaty, přístup do ohrady je přes kovový žebřík u cesty do Slavkova. Na vrchol vede ze Slavkova polní cesta nevalné kvality. Přistáváme na úpatí kopce (převýšení 60m) nebo u křižovatky (90m).

Prosíme o neničení ohradníků a příslušenství, nepřelétávat statek v malé výšce a nepřistávat v ohradě u koní nacházející se pod statkem.

Jelikož se jedná o termicky aktivní terén ze které se dá odletět např. takový let, je třeba při odletu respektovat řízené prostory TMA OSTRAVA IV a TMA OSTRAVA V.

 

 

 


Hostýn – Stráň

Slavkovská louka start

Západně orientovaný svah na úbočí Svatého Hostýna láká svou možností proletět se přímo nad bazilikou Nanebevzetí Panny Marie. Většinou startujeme z relativně málo svažité travnaté louky v lesním průseku. Po startu je potřeba nejlépe nadletět nebo proletět skupinu stromů. To znamená, možnou turbulenci při silnějším větru plus všechny problémy startu v průseku. Při silném větru existuje možnost startu těsně pod řadou stromů na pravé straně. Další překážkou jsou dráty vysokého napětí, které se nachází na pravé straně pod startem. Přistání je bez problémové na loukách nad Slavkovem pod Hostýnem. Při odletech směrem na Valašské meziříčí stojí v cestě TMA Ostrava.

 


Přehled letů z Hostýnských vrchů přesahující hodnotu 50 bodů dle ČPP k 27.12.2017:

M.Husák,  2.7.2016 Chlum 80,5km

A.Pavlas,  2.7.2016 Chlum 79,9km

P.Dohnálek,  16.8.2009 Chlum 65,9km

A.Pavlas,  8.7.2016 Chlum 54,1km

L.Abraham,  8.7.2016 Chlum 53,1km